Alan-O
Gospodarstwo Agroturystyczne oraz Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej

DLACZEGO WARTO?


ALANO to ośrodek górskiej turystyki jeździeckiej afiliowany przez PTTK położony w Zubrzycy Górnej, malowniczej miejscowości u stop Babiej Góry- królowej Beskidów. Organizujemy dwutygodniowe obozy konne dla dzieci i młodzieży w wieku od 11 lat 
(młodsze tylko ze ze starszym rodzeństwem).

Jak wygląda nasze gospodarstwo?

Posiadamy 11 koni, w tym 8 koni rasy huculskiej, 2 szlachetnej półkrwi i jednego fryza. :) Oprócz tego znajdziesz u nas 2 krówki- Tekilę i Celina, stado kur i kaczek, 2 przeurocze, nieduże pieski i 5 milutkich, aczkolwiek chodzących własnymi ścieżkami kotów. Dla obozowiczów są przeznaczone 3 pokoje na piętrze, 2 czteroosobowe i 1 trzyosobowy, wszystkie z własnymi łazienkami. Ponadto dla dyspozycji przyjezdnych jest przytulna jadalnia.

Dlaczego powinieneś/powinnaś wybrać nasz obóz.

1. Szukasz mocnych wrażeń i nie znosisz nudy.

U nas grafik jest mocno napięty: pobudka o 7.00, śniadanie, wyjście do stajni, oporządzanie koni, pierwsza godzina jazdy, następnie druga, względnie trzecia zmiana jeźdźców w czasie których trzeba pomagać m. in. oprowadzając konie podczas ćwiczeń (i zjeść drugie śniadanie) czy sprzątać stajnie i boksy i nagle okazuje się, że już obiad! Po obiedzie godzina wolnego, ale pani Asia, instruktorka jazdy konnej i właścicielka gospodarstwa, dba o to aby adepci jazdy konnej nie spędzali go na leżakowaniu - obowiązkowo wypełniają kolejne punkty drogi do zdobycia popularnej odznaki jeździeckiej, jak nauka części ciała konia i czy fachowego rozróżnienia jego ubarwienia. Następnie powtórka czynności z rana, karmienie koni itd. Zaraz po tych obowiązkach, w godzinach 18.30 - 19.00 jest kolacja, a o 22.00 cisza nocna. Mocnych wrażeń dostarczy ci jazda w terenie - nieoczekiwane sytuacje, piękne widoki oglądane z grzbietu konia... Niestety żeby jechać w teren trzeba posiadać pewne umiejętności, do których będziesz starać się dojść w czasie jazdy na maneżu, która także nie będzie nudna dzięki różnym ćwiczeniom. Wszystko to dzieje się pod czujnym okiem instruktora. W trakcie obozu wybieramy się również na mini rajd na trasie od ośrodka do bacówki i z powrotem.

2. Pragniesz spędzać każda wolna chwile przy koniach (i ćwiczyć dyscyplinę)

W naszej stajni obowiązują różne dyżury - sprzątanie siodlarni, porządkowanie jadalni po posiłku czy karmienie koni, na które trzeba wstać o 6 rano! Plan dnia nie pozwala na zbyt długo odchodzić od koni i wymaga pewnej wytrzymałości - nie można wstawać z łózka kiedy ma się ochotę. Hucuły to bardzo uparte konie i jazda na nich nie jest łatwa, ale ma to swoje plusy - gdy nauczysz się powodować hucułkiem, to poradzisz sobie z każdym wierzchowcem.

3. Chcesz być traktowany indywidualnie.

Przyjmujemy naraz nie więcej niż 11 osób, dlatego nie bój się, że zgubisz się w tłumie ? tu wszyscy znają się po imieniu i każdemu poświęca się tyle samo czasu. Jeźdźcami opiekuje się głównie pani Asia - instruktorka jazdy konnej z wykształceniem pedagogicznym, ale z każdym problemem można się zgłosić także do pani Hanki, mojej babci, która nam gotuje a także do bardzo sympatycznego pana Stanisława. U nas bardzo dba się o to aby każdy czuł się tutaj dobrze i wykonywał zadania dopasowane do jego możliwości.

4. Pragniesz sprawdzić czy nadajesz się do opieki nad własnym wierzchowcem.

Dzięki temu, że u nas nie tylko jeździ się na koniu, ale także karmi go, poi, czyści, siodła, sprząta jego mieszkanko, dba o sprzęt jeździecki możesz sprawdzić czy zdołasz sprostać temu odpowiedzialnemu zadaniu jakim jest opieka nad tym szlachetnym zwierzęciem. Dodatkową atrakcją jest także mycie koni kiedy jest piękna pogoda, aby były czyściutkie i pachnące lub kiedy błoto przylepione do ich nóg nie pozwala wprowadzić ich do stajni po jeździe.

5. Cenisz sobie smaczne jedzenie.

Gwarantuję- pani Hanka to najlepsza kucharka na świecie. Każdy kto spróbował wie, że jej domowa kuchnia nie ma sobie równych. Ponadto nie musisz się bać, że codziennie każemy wcinać ci to samo - pani Hanka dba o różnorodność posiłków.

 

6. Chciałbyś nauczyć się jeździć konno lub rozwinąć swoje umiejętności.

Nasz obóz jest zarówno dla tych, którzy dopiero chcieliby zacząć przygodę z jeździectwem jak i dla tych którzy już co nieco potrafią. Oferujemy jazdę na maneżu - ćwiczenie podstawowych umiejętności potrzebnych do jazdy konnej, takich jak skręcanie, ruszanie do stępa, kłusa i wykonywanie ćwiczeń które nauczą cie utrzymywać równowagę na końskim grzbiecie a także wyprostują kręgosłup, oraz jazdę w terenie dla tych bardziej zaawansowanych, gdzie przy odpowiednich warunkach uda nam się trochę pogalopować czy przeskoczyć jakiś konar zagradzający drogę, tudzież niespodziewany rów.

7. Poszukujesz ludzi, którzy będą podzielali twoja pasję- jeździectwo.

Tutaj możesz rozpocząć przyjaźnie, które będą trwały długie lata, jeśli tylko będziesz tego chcieć ;). Dwa tygodnie spędzone razem pozwalają całkiem dobrze się poznać, często gdy przychodzi czas rozstania leją się łzy. Na szczęście zawsze można umówić się tutaj już na przyszły rok. ;)

8. Cenisz sobie bezpieczeństwo.

Konie to żywe stworzenia i nie zawsze można przewidzieć ich zachowanie, jednak tu trzeba zaznaczyć, że ciągu ostatnich 10 lat nie zdarzył się nam żaden poważny wypadek, ponadto nasze konie nie są agresywne i są przyzwyczajone do wszystkich zabiegów jakie są na nich wykonywane przez jeźdźców. Na samym początku obozu instruujemy adeptów jak należy obchodzić się z koniem, jak zachowywać się w stajni i być ostrożnym. Nie zostawiamy ich tez nigdy samym sobie, zawsze w pobliżu jest pani Asia i jej córki ? Natasza i ja :')

Bardzo zależy nam, aby obozowicze mieli wykupione ubezpieczenia.

9. Interesujesz się krajoznawstwem i chcesz poszerzać swoja wiedzę.

Czasami od koni trzeba odpocząć. Wtedy idziemy na wycieczkę do Orawskiego Muzeum etnograficznego, aby dowiedzieć się jak dawno temu żyli ludzie na wsi a także na Babią Górę, gdzie wspinamy się na Diablak - najwyższy szczyt Beskidów, 1725 m n.p.m. Ponadto w naszym ośrodku jest możliwość zdawania na górska odznakę jeździecką (koszt 50 zł, otrzymujesz książeczkę i odznakę jeździecką PTTK, szczegółowy regulamin znajdziesz na stronie), na którą wymagana jest wiedza zarówno dotycząca koni - maści, części ciała, części siodła, ogłowia, dawkowanie pożywienia, jak i krajoznawcza - piętra roślinne Babiej Góry, zwierzęta i rośliny chronione w Babiogórskim Parku Narodowym, europejski dział wodny, rok powstania skansenu itp. Organizujemy także wypady do parku linowego, który jest 4 km od nas, ale koszt biletu nie jest wliczony w koszt obozu.

10. Zaznać przygody, którą długo będziesz pamiętać przez długi czas oraz znaleźć sobie miejsce do którego będziesz wracać w wakacje przez najbliższe lata. :)

Skąd to wiemy? Niektórzy obozowicze wracają do nas co roku od wielu lat, a weterani byli u nas już z 8 razy! ;)


Kiedy nie powinieneś/powinnaś nas wybierać?

  1. Lubisz gdy inni robią wszystko za Ciebie.

  2. Nie chce Ci się wstawać rano (albo w ogóle wstawać).

  3. Brzydzą Cie końskie kupy.

  4. Chcesz, żeby poświęcano Ci całą uwagę (a inni niech idą gdzieś w kąt).

  5. Nie umiesz przeżyć pięciu minut bez smartfona i internetu.